ANALİZ: Rus silahları gösterişli ama dökülüyor!

Dün Rusları zafer günüydü Kızl meydanda dev bir gösteri düzenlendi...
Bu haber 2011-05-10 10:06:34 eklenmiştir.

 

 

 

Tuncer Bahçivan

Dün Rusların gövde gösterisi vardı ajanslar haberini şöyle geçti:

"Rusya dün düzenlenen Zafer Günü törenlerinde eski Sovyet Kızıl Ordusu’nu hatırlatan son yılların en görkemli askeri gövde gösterisini yaptı.

Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’in de hazır olduğu törende 20 bin asker vardı. Kızıl Meydan’a Rus ulusal bayrağı ve İkinci Dünya Savaşı sırasındaki  “Orak-Çekiç”li Zafer Bayrağı’nın girmesiyle başlayan askeri törenlerde, T-90 tipi tanklar, BUK-M2 tipi karadan havaya fırlatılabilen füzeler sergilendi. Ama törenin yıldızı İskender-M ve Topol-M tipi füze savunma sistemleri oldu.

Kremlin yönetimi,Topol-M ve İskender-M’i sergileyerek müthiş bir şov yaptı. Rusya, 2008 yılından bu yana rafa kaldırdığı bu silahları yeniden meydanlara taşıma kararı almıştı..."

Gerisini biz yazalım...

Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Nazilere karşı kazandıkları zaferin 66. yıl dönümünde Rus Ordusuna söz verdi: "Sizi en son model silahlarla donatacağım". Medvedev "devlet (Rusya) askerlerimiz için her şeyi yapacak en gelişmiş silahları sizin için temin edecek" dedi.

Medvedev bu sözü İkinci Dünya savaşının bitmesinin 66. yıldönümünde, Kızıl Meydan'da "en son model!" Rus silahları geçerken söyledi. Hatırlanacağı gibi, İkinci Dünya Savaşında 27 milyon Sovyet Rus vatandaşı ölmüştü

Bugün, "Dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı Rusya'nın, çoğu silahları Batı silahlarına göre 20 yıl geride. Bunu geçenlerde bizzat Rus kara kuvvetleri komutanı itiraf etmişti.

Putin ise daha önce, önümüzdeki on yıl içinde Rus ordusu için 718 milyar dolar harcayacağını vaad etmişti. Temin edilecek silahların içinde son model denizaltılar, nükleer füzeler ve hava savunma füzeleri de var.

Rusya Sovyet yönetiminin yıkılmasından bu yana askeri açıdan kendini toplayamadı. Askerin morali bozuk ,yaşam alanları oldukça kötü. Askeri ekipmanların ne kadar eski olduğunun kantıları 2008 Gürcistan savaşında bile ortaya çıktı. Uçaklar, tanklar kısa savaş sürecinde çok sayıda teknik sorun yaşadı.

Rus mühendilseri teknisyenleri, silah sanayiinde çok yetenekli ama alt yapı artık dökülüyor. Rusya'nın modernizsayona ta kökten yani fabrikalardan başlaması gerekecek.

O zaman bakalım oldukça büyük bir rakam gibi gözüken 718 milyar dolar, o dev fabrikaları yenilemeye ve yeni nesil arçları savunma sanayii piyasasına sürmeye yetecek mi?

Rusya bundan çok emin olmadığı için, bazı silahları Batıdan direk almayı düşünüyor. Nitekim Fransa'dan Mistral tipi 2 helikopter gemisi alması herkesi şaşırtmıştı. Rusya daha sonra 2 Mistral daha aldılar. Bu da Batı silahlarını sevdiklerini gösteriyor. Benzeri girişimlerin devam etmesi muhtemel.

Rusya bir gün Almanlardan da tank alırsa sürpriz olmaz. Rus komutanlarda Alman ağır silahlarına karşı bir sempati var. Bu duygu İkinci Dünya savaşında karşılaşmış Alman savaş araçlarıyla tanışmış olmalarından kaynaklanıyor olsa gerek.

Sovyetler zamanında Rusya, 15 devleti sömürerek, elde ettiği ekonomiyle dev ordusunu ayakta tutuyordu. Bugün işi hayli zor gözüküyor.

www.gazeteci.tv

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
  1 + 4 = ? İşlemin sonucunuz yazınız.
 
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Savunma haberleri
Köşe Yazarları
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazeteci.TV
© Copyright 2013 Gazeteci.tv. Tüm hakları saklıdır. Bu site Copyright Gazeteci.tv haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi